Rzeka Rospuda i jej atrakcje dla turystów

Rzeka Rospuda jest jedna z największych atrakcji turystycznych na terenie puszczy Augustowskiej i oczywiście samej Doliny Rospudy. Jej największym atutem jest górski charakter w górnym biegu, i nizinny na terenie lasów. Ten spokojny bieg Rospudy jest wykorzystywany od lat przez miłośników kajakarstwa, szczególnie przez przyjeżdżających tu turystów. Niesamowite krajobrazy oraz bezpośredni kontakt z przyrodą to tylko niektóre ze wszystkich plusów, których można doświadczyć podczas zorganizowanych tu spływów. Ale od początku…

Rzeka Rospuda – podstawowe informacje

Rospuda jest górnym brzegiem rzeki Netty, umiejscowioną w północo-wschodniej części Polski. Jej bieg płynie nie tylko przez Pojezierze Suwalskie oraz przez część Puszczy Augustowskiej. Długość rzeki Rospudy to ponad 100 kilometrów, a średni przepływ to 2,57 metrów sześciennych na sekundę.

Rzeka Rospuda swoje źródła bierze ze wzniesień: Jastrzębiej Góry (230 m n.p.m.), Przejmowej Góry (213 m n.p.m.), Słupowej Góry (247,9 m n.p.m) oraz Lisiej Góry (259 m n.p.m.). Jednak gwoli ścisłości, to tylko jedna z wersji, bo zdania na ten temat są różne. Rzeka łączy dziewięć jezior rynnowych: Rospudę Filipowską, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospudę Augustowską. Swój bieg Rospuda kończy w tym ostatnim.

rzeka Rospuda pomiędzy Jeziorem Okrągłym a Sumowo Bakałarzewskie - idealny teren na spływ kajakowy
rzeka Rospuda pomiędzy Jeziorem Okrągłym a Sumowo Bakałarzewskie – idealny teren na spływ kajakowy

Atrakcje turystyczne Rospudy

Tak jak już wspominaliśmy, największa atrakcją Rospudy jest przyroda, która okala cały teren doliny. Rzeka płynie przez atrakcyjne połacie łąk i lasów oraz przez wysokie jary. Urozmaicenia dodają jej podmokłe tereny oraz te gęsto porośnięte trzciną. Na szczególną uwagę zasługują jednak dwa tutejsze uroczyska – Święte Miejsce i Młyńsko. Pierwsze było miejscem kultu Jaćwingów w czasach pogańskich. Drugie natomiast ma postać torfowiska w zabagnionej niecce, którą utworzyło poszerzone koryto rzeki.

Wszystkie te warunki wykorzystywane są przez organizatorów spływów kajakowych. Mówi się nawet, że spływ Rospudą to najpiękniejszy szlak wodny w Polsce. Po drodze można tu podziwiać bogata florę i faunę, w tym: storczyka krwistego, rosiczkę, łątkę zieloną, trzmielojady, zimorodki czy orliki krzykliwe, a także żurawie.

Szlak kajakowy na rzece Rospuda ma długość 67 kilometrów. Jest on w pełni naturalny, dlatego po drodze można napotkać nie tylko powalone drzewa czy ostre zakręty, ale także mielizny z kamieniami, czy większe głazy. Miejscami spływ biegnie mocno zarośniętymi brzegami, gdzie kompletnie z zewnątrz nie widać rzeki. Na obszarze całego szlaku kajakowego porozsiewane są miejsca do biwakowania.

Nawet zimą odcinki rzeki Rospudy są niezwykle malowniczym miejscem. Jednym z nich może być fragment Rospudy, która wpada do jeziora Garbaś. W tym miejscu położono nawet uroczy mostek wykonany z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *