Kiedy najlepiej jechać nad Rospudę – pogoda i temperatury

Klimat Polski jaki jest wszyscy wiemy. Jednak akurat Suwalszczyzna to nasz biegun zimna. To właśnie tu najczęściej odczuwa się wpływ arktycznych mas powietrza. Do tego na Suwalszczyźnie zima trwa dwa razy dłużej, niż na przykład na zachodzie Polski. Wiosna dociera późno, a lato trwa tylko przez bardzo krótki czas. Natomiast jesienią wyż skandynawski potrafi przynieść ze sobą wczesne przymrozki. Nie ma co ukrywać pogoda nad Rospudą nie jest zbyt przyjazna.

Kiedy przyjechać nad Rospudę - pogoda i temperatury
Kiedy przyjechać nad Rospudę – pogoda i temperatury

Temperatury nad Rospudą

Zimy są tu mroźne i długie. W grudniu termometry średnio pokazują -2,5 stopnia, styczeń i luty są jeszcze zimniejsze (-3 lub -4 stopnie). Dopiero w okolicach marca temperatury robią się dodatnie (0,5 stopnia). Kwiecień przynosi konkretne ocieplenie (7 stopni) i właściwie się podwaja w maju (13 stopni). W czerwcu temperatury w okolicach Rospudy sięgają średnio 15 stopni.

Najcieplejsze miesiące w ciągu całego roku to oczywiście lipiec i sierpień, wówczas termometry pokazują ponad 17 stopni. Wraz z wrześniem temperatury powoli opadają (12 stopni), by w październiku odnotować jedynie 7-8 stopni. Listopad to równia pochyła, gdyż średnia temperatur wówczas to jedynie 1,5 stopnia.

Jaki jest najlepszy czas aby przyjechać nad Rospudę?

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne rzeki Rospudy, no to zima nie jest najlepszym momentem na przyjazd. Aczkolwiek nadal jest bardzo atrakcyjnym malowniczo terenem. Nawet przykryta grubą warstwą śniegu.

Patrząc na średnią roczną to nawet majówka nie będzie dobrym terminem na zjazd kajakowy. Będzie po prostu jeszcze zbyt zimno. Aczkolwiek pogoda bywa zmienna, dlatego może zdarzyć się tak, że podczas długiego weekendu majowego trafia się wyjątkowo ładne i ciepłe dni.

Nad Rospudę najlepiej przyjechać latem – od czerwca do początków września. Nie dość że liczba godzin słonecznych wynosi wówczas ponad 13, to jeszcze temperatury powietrza są znośne. Bywają także lata na Suwalszczyźnie wyjątkowo upalne i gorące. Z drugiej strony lato to czas kiedy w tym regionie spada najwięcej deszczu. Jednak opady bywają bardzo gwałtowne i nawalne, a towarzysza im zazwyczaj burze). Wtedy przebywanie na jakimkolwiek zbiorniku wodnym jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego podczas burzy wysiadamy z kajaków i czym prędzej chronimy się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *