Spływ kajakami Rospudą i który będzie najlepszy?

Najbardziej znaną i najpopularniejszą atrakcją Rospudy są oczywiście organizowane tu spływy kajakowe. To najchętniej wybierana aktywność ruchowa na tym terenie. Uczestnicząc w jednym z takich spływów kajakowych można zobaczyć dolinę Rospudy w całej okazałości. Zarówno florę, jak i faunę tego niezwykłego terenu.

Warto jednak już na początku zaznaczyć, że spływ Rospudą jest polecany dla kajakarzy już z pewnym doświadczeniem. Wynika to z faktu, że na trasie można napotkać głazy, bystrza, kłody i powalone drzewa, które trzeba pokonać. Charakter tutejszej rzeki jest również zmienny, od leniwego biegu do typowo górskiego jej charakteru. Jedni mogą być zachwyceni, innych natomiast skutecznie to odstraszy.

Spływ kajakowy Rospudą i jaki wybrać
Spływ kajakowy Rospudą i jaki wybrać

Jaki spływ kajakowy Rospudą wybrać?

Do wyboru jest wiele biur i organizatorów tego typu atrakcji, warto przed podjęciem decyzji poszukać opinii w sieci, dotyczących konkretnej firmy. Spływy kajakowe to znakomity sposób, by aktywnie spędzić swój wolny czas. Jednak nikt nie chce się męczyć na wycieczce, i wcale tu nie chodzi o wysiłek fizyczny.

Po drugie do wyboru mamy spływy kajakowe:

  • jednodniowe
  • kilkudniowe
  • tygodniowe
  • weekendowe

Przy czym warto mierzyć siły na zamiary i dla osób początkujących zupełnie wystarczającym może okazać się weekendowy wypad na kajaki. Tygodniowy spływ, podczas którego pokonuje się 20-30 kilometrów, może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Cały szlak kajakowy na Rospudzie mierzy około 80 km, co mniej więcej zajmuje cztery dni na jego całkowite przemierzenie.

Spływ Rospudą może być dużą atrakcją dla dzieci
Spływ Rospudą może być dużą atrakcją dla dzieci

Przykładowo podczas jednodniowego spływu można zobaczyć krajobrazy Rospudy Natura 2000, uroczysko Święte Miejsce oraz ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie. To najważniejsze punkty na mapie każdej takiej wyprawy i jeden dzień wystarcza, by je zaliczyć.

Do wyboru są zazwyczaj kajaki:

  • jednoosobowe
  • dwuosobowe
  • trzyosobowe
  • kanadyjki

Warto też wiedzieć, że firmy organizujące spływy Rospudą oferują również grupowe imprezy. Trasy mogą być również dostosowane do możliwości np. rodzin z dziećmi czy osób początkujących. Wówczas będą one poprowadzone nieco łatwiejszymi drogami.

Co warto zabrać na spływ kajakowy Rospudą?

Trzeba sobie uświadomić, że spływy kajakowe to przede wszystkim kontakt z dziką przyrodą. Naturalnie w takich miejscach raczej nie ma zaplecza gastronomicznego czy zaopatrzeniowego. Dlatego warto zapakować sobie zapas jedzenia i picia. Oczywiście są przystanki podczas spływów, gdzie można ewentualnie coś kupić, ale lepiej być zaopatrzonym.

Przyda się także odpowiednie wodne obuwie, szczególnie w miejscach gdzie trzeba będzie wysiąść z kajaku i przepchnąć go dalej. Podczas niektórych spływów wymagany jest także namiot, śpiwory oraz butle gazowe (do gotowania).

Oprócz tego warto mieć krem z filtrem, coś do ochrony na głowę i okulary przeciwsłoneczne. Z drugiej strony przyda się także okrycie przeciwdeszczowe, środki owadobójcze oraz gotówkę (zamiast karty, bo w mniejszych miejscówka może być problem z elektroniczną płatnością). Do tego warto zaopatrzyć się w rękawiczki, które zapobiegną odciskom na dłoniach i ułatwią wiosłowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *